Počul si už o životnej filozofii frugal?

Na prvý pohľad lakomstvo, na druhý premyslená stratégia, ako si neskôr užívať viac.

Vieme, že budúcnosť je pre našu mladú generáciu pomerne neistá. Nikto nevie, kam sa ekonomika posunie, vôbec sa nikto neplánuje spoliehať na akési sociálne istoty.
Preto je potrebne pomerne skoro šetriť, aby sa raz mohli mať „dobre“. Aby mohli odísť z často frustrujúcej práce, doslova si vyložiť nohy a žiť z našetreného.

Bláznivé? Áno aj nie

Frugal je totiž anglickým výrazom pre skromnosť a šetrnosť protipól k prílišnému konzumu.

Na jednej strane váh tak máme ľudí, ktorí neváhajú minúť posledné centy z výplaty na značkové oblečenie, dovolenku , nablýskané autá a neboja sa zadĺžiť hypotékami. Na strane druhej zas skupinu ľudí, ktorí znížili svoje náklady na minimum. V ruke obracajú každé euro a skôr, než ho minú, v hlave spustia nemilosrdnú kalkulačku. Do obchodu nechodia náhodne vo chvíľach, keď sa nudia, ale vždy len cielene. Osvojujú si maximálnu hospodárnosť a nematerializmus.

Frugal Hacks

Títo ľudia si napríklad pre všetko vytvárajú „budget“ a vedú si podrobné štatistiky o príjmoch a výdavkoch na každú maličkosť, sledujú zľavy a nakupujú len to, čo skutočne potrebujú. Naučiť variť si sám a zdravo a ušetriť tak desiatky eur týždenne, ktoré by si inak minul na menu obedy. Kávu kupuje v zľave alebo uprednostní čo najzdravšiu, no pije ju len príležitostne za odmenu. Návštevy akýchkoľvek zariadení sú často vcelku nákladné.

S frugal laifestylom sa často spája aj zdravý životný štýl, s nakupovaním menej komerčných a zdravších potravín, ktoré sú často prekvapivo ekonomickejšie. Takýto minimalistický život totiž môže priniesť viac pohody, čistejšiu myseľ a menej starostí. A samozrejme viac peňazí na účte.

Nie je to o ochudobňovaní sa, o deprivácii a neustálom „žgrlačení“. Práve naopak, podľa nich sa im tým otvárajú neskutočné možnosti. Keď na niečom ušetria zopár eur, môžu ich následne investovať inde.

Základom je vraj vytýčiť si svoje ciele a sny

Keď vieš, čo chceš, nebojíš sa do toho vložiť svoje financie. Naopak ich však ukrojíš niekde inde. Takže ak chceš cestovať, obmedzíš napríklad výdavky na inú zábavu, na oblečenie a možno si osvojíš tak trochu „hippie“ štýl života.

Už množstvo ľudí nám dokázalo, že ak niečo chceš, dokážeš to dosiahnuť aj s obmedzeným rozpočtom a prázdnymi vreckami. Vždy je totiž cesta. A ak je cestou k splneniu tvojich snov jednoducho väčšia skromnosť, prečo nie?

Dnes sa sporivosť cení a môže ti priniesť množstvo benefitov. Len si pamätaj, že všetko s rozvahou. Pretože riskovať kvôli svojim túžbam zdravie, naozaj nie je múdra voľba.